• پر بازدیدترین اخبار
  مجریان قدیمی رادیو و تلوزیون قبل و بعد از انقلاب 1394/08/08
  تصاویری از تشیع جنازه فوزیه ی مصری اولین ملکه محمد رضا پهلوی +تصاویری از زندگی فوزیه و شوهر دومش 1394/10/18
  راز کاهش 40کیلویی وزن شهره لرستانی 1394/09/28
  دختر دبیرستانی که پس از تنبیه مدیر مدرسه درگذشت 1394/09/29
  مدیر دولتی راه پدیده، مدیران پدیده درراه زندان 1394/09/17
  یادداشت ها
  حماسه ی انتخابات پیروزی همه ملت ایران بود 1396/03/02
  ... دانه باشيم نه سيب 1396/03/02
  مردم در انتخابات ″جوان شدن انقلاب″ را متجلی ساختند 1396/03/01
  شهر مشهد شهر سیاسی است 1396/02/29
  پيام یک سرباز جبهه تولید به مناسبت روز جهاني كارگر 1396/02/12
  گفتگو ها
  اولين گزارش صریح آقاي شهردار به مردم مشهد 1396/07/12
  سید مرتضی بختیاری :آستان قدس برنامه‌ریزی جدی برای رفع محرومیت و ایجاد اشتغال دارد 1396/07/12
  ما اصول گرایان باید تاوان برخی از مشکلات دولت نهم و دهم را بدهیم 1395/09/25
  13 دانشگاه ایرانی در جمع 200 دانشگاه برتردنیا 1395/07/04
  اژه‌ای:برخی افراد در پرونده موسوم به کرسنت محکوم شدند/فضای مجازی حیاط خلوت متخلفان نخواهد بود 1394/11/18
  اخبار تصویری
  امام خامنه ای از مناطق زلزله زده کرمانشاه بازدید کردند +تصاویر
  موقوفه مهدي خان غزنوي، قديمي ترين موقوفه استان خراسان بزرگ
  تصاویر زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان به روستاهای استان کرمانشاه
  ۳ روز عزای عمومی در کرمانشاه اعلام شد/ 95 بار کرمانشاه لرزید /برق سرپل ذهاب قطع است/بیش از 200 نفر کشته
  «جنبش دانشجویی باید متخلق به انصاف و اخلاق اسلامی باشد و از شبهه افکنی بپرهیزد»
  تجمع اعتراضی دانشگاهيان دانشگاه آزاد اسلامي مشهد در اعتراض به توهین های ترامپ علیه ملت ایران + تصاویر
  اباصالح التماس دعا هر کجا رفتی یاد ما هم باش
  آوازه مرشد کرمانشاهی تا جهان
 • رئیس جمهور ی که بخاطرشنود ودروغ برکنارشد
  روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس در شماره خود۲۹ آذر ۱۳۸۷ (۱۹دسامبر۲۰۰۸) نوشت، ویلیام مارک فلت ، از اعضای برجسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی ) که با مساعدت خود موجب برکناری ریچارد نیکسون ، رییس جمهور اسبق آمریکا پس از افشای رسوایی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری شد ، در سن نود و پنج سالگی درگذشت. باب جونز ،‌ نوه وی در گفتگو با نیویورک تایمز مرگ فلت را مورد تایید قرار داد .
  • تاریخ انتشار : 1396/05/27

   روزنامه دیلی تلگراف چاپ انگلیس در شماره روز خود۲۹ آذر ۱۳۸۷ (۱۹دسامبر۲۰۰۸) نوشت، ویلیام مارک فلت ، از اعضای برجسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی ) که با مساعدت خود موجب برکناری ریچارد نیکسون ، رییس جمهور اسبق آمریکا پس از افشای رسوایی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری شد ، در سن نود و پنج سالگی درگذشت. باب جونز ،‌ نوه وی در گفتگو با نیویورک تایمز مرگ فلت را مورد تایید قرار داد .

  وی در سال دو هزار و پنج از هویت مستعار خود که با عنوان " دیپ تروت " شناخته می شد پرده برداشت . وی مشهورترین منبع ناشناس تاریخ آمریکا بود که با کمک به باب ودوارد ، روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست ، موجب افشای ماجرای واتر گیت در اوایل دهه هزار و نهصد و هفتاد میلادی شد.

  تصمیم وی برای معرفی خود در یک مقاله به سی سال حدس و گمان در باره منبع افشاء رسوایی واترگیت پایان داد.

  معرفی این مامور اف بی آی حتی شگفتی ودو وارد و همکار وی کارل برن اشتاین را برانگیخت ، چون قرار نبود این موضوع تا پس از مرگ فلت بر ملا شود.

   فرانک ویلز-کاشف شنود- نگهبان هتل واترگیت در سال ۲۰۰۰ بر اثر رشد یک تومور مغزی که فقر به او اجازه درمانش را نداده بود مرد. 

  فلت که نفر دوم اف بی آی در دهه هفتاد محسوب می شد ، نقش اساسی در برکناری ریچارد نیکسون ایفا کرد.
  وی به عنوان یک شخص ناشناس ، ماجرای رسوایی واتر گیت را در اختیار مطبوعات قرار داد.
   بدون مساعدت فلت، شاید ماجرای سو استفاده از اختیارات ریاست جمهوری نیکسون از جمله استراق سمع ، سرقت و پول شویی هر گز هویدا نمی شد. با این حال وی هیچ وقت مورد ظن قرار گرفت و نیکسون تا سالل  هزار و نهصد و هفتاد و سه وی را یک خبر چین تلقی می کرد.
   واترگیت کجاست؟
  «واتر گیت» نام مجتمعی مسکونی – اداری و هتلی در واشنگتن (پایتخت آمریکا) است که کمیته ملی حزب دموکرات، طبقه ششم هتل را اجاره کرده بود تا ستاد مبارزه انتخاباتی سال ۱۹۷۲ خود را در آنجا مستقر سازد.
  گردانندگان حزب جمهوری خواه که نیکسون- رئیس جمهور وقت آمریکا -نیز از آن حزب بود، شبانه به ستاد انتخاباتی حزب دموکرات در «واتر گیت» وارد شده و با سرقت مدارک و پرونده‌ها و نصب میکروفون‌های مخفی، به استراق سمع و جاسوسی علیه آن حزب پرداخته بودند تا از برنامه‌های انتخاباتی دموکرات‌ها آگاه شوند. هیاهوی عجیبی که به دنبال لو رفتن این ماجرا برخاست
  به دستگیری گروهی منتهی گشت که عمده آن‌ها از ماموران کاخ ریاست جمهوری بودند؛
  روز ۱۰ ژانویه ۱۹۷۳م. پنج تن از آنان در ضمن محاکمه اعتراف کردند که شب ۷ ژوئیه ۱۹۷۲، به مرکز انتخاباتی دموکرات‌ها رفته و دست به سرقت زدند. افراد مزبور متعلق به کمیته‌ «انتخاب مجدد نیکسون» برای مقام ریاست جمهوری آمریکا بودند.

   

  دروع- دومین اتهام نیکسون

  ابتدا تصور می‌شد که یک سرقت عادی صورت گرفته باشد، حتی سخنگوی رئیس جمهور اولین دروغ را اینجا گفت و موضوع را به صورت یک دزدی جزئی توضیخ داد؛ ولی، دو خبرنگار از روزنامه «واشنگتن پست» به نام‌های «باب وودوارد» و «کارل برنشتاین» قضیه را پیگیری کرده و مدارک و اسنادی را به دست آوردند که معلوم می‌ساخت پای مقامات کاخ سفید و شخص نیکسون در میان آمد.
  اتهام اصلی مرتکبین این نبود که چرا مرتکب چنین جرمی شده‌اند، بلکه بیشتر این بود که بر ارتباط خود با کاخ سفید سرپوش گذاشته و به طور کلی راه اجرای عدالت را سد کرده‌اند. این رسوایی بزرگی بود اما چون ماجرای کامل آن، پس از پیروزی نیکسون در انتخابات ۱۹۷۲ فاش شده بود، نتوانست مانع پیروزی مجدد نیکسون در انتخابات ریاست جمهوری بشود. از آنجا که روشن شده بود خود رئیس جمهور (نیکسون) در پنهان ساختن ماجرا از مردم، شریک بوده است.
  چرانیکسون استعفاداد؟
  ریچارد نیکسون متولد ۱۹۱۳ در ایالت کالیفرنیا است. او دو دوره معاون رئیس جمهور آیزنهاور ۶۱۱۹۵۳ و دو دوره خود رئیس جمهور بود که از ۱۹۶۹ تا ۷۳ و از ۱۹۷۳ تا ۷۴ به طول انجامید که البته دوره دوم پس از یک سال با استعفا به پایان رسید. نیکسون در یک کالج مذهبی درس خوانده بود و با اینکه می توانست از خدمت معاف شود داوطلبانه به نیروی دریایی رفت که دوران خدمت موفقی را در آن سپری کرد. او در دنیای سیاستمداران آمریکا هم به سرعت رشد کرد و اگر چه در تمام مراحل این رشد شایعاتی نظیر فساد مالی او را دنبال می کرد، ولی هر بار موفق شد با انواع حیله ها اتهامات را از خود دور کند و به نمایندگی سنا و معاون اولی رئیس جمهوری برسد. نیکسون به ضدکمونیست بودن و شجاعت در تغییر مسیر سیاست خارجی کشور مشهور بود. او در مقطعی افکار عمومی آمریکا را نیز به نفع خود تغییر داد.
  اعضای مجلس نمایندگان درصدد اعلام جرم و استیضاح نیکسون برآمدند؛ در این میان نوارهای سرّی مصاحبه‌های رئیس جمهور در کاخ سفید فاش شد و نیکسون را با کمک تشریفات قضایی مجبور کردند تا این مدرک مهم را افشا کند. نیکسون به هر مستمسکی دست یازید تا جلوی این حرکت را بگیرد، و ادعا کرد که قضیه نوارها مشمول مصونیتی است که رئیس جمهور از آن برخوردار است اما دیوان عالی کشور این ادعا را وارد ندانست.

  در حالی که استیضاح قطعی به نظر می‌آمد قضیه واتر گیت با افشا سازی غیر عادی پایان گرفت زیرا نیکسون استعفا کرد.
  طبق قانون امریکا رئیس جمهوراگرعزل ویابمیرد ویا استعفادهد"معاون"اورئیس جمهور می شود
  او در آگوست ۱۹۷۴م به عنوان سی و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در عین اصرار بر بی‌خبری از همه چیز و دست نداشتن در ماجرای جاسوسی مزبور استعفا داد و معاون او جرالد فورد جانشین وی شد.
  یک ماه بعد فورد با استفاده از اختیار عفو عمومی، نیکسون"رئیس قبلی خود" را از تعقیب قضایی مصون کرد.
   
  «ته حلق»کیست؟

  آنچه به عنوان یک معما از جریان واتر گیت باقی مانده بود، اینکه فرد ناشناسی که اطلاعات ارزشمندی را اندک اندک به دو خبرنگار «واشنگتن پست» می‌رساند چه کسی است؟ وودوارد و برنشتاین نام این شخص را «ته حلق» نامیده بودند و هویت وی تا سال ۲۰۰۵ نامعلوم بود. سال ۲۰۰۵ یک کارمند بازنشسته پلیس، برای وکیلی که با او دوست بود تعریف کرد که «ته حلق» است. «مارک فلت» معاون رئیس اف بی آی بیش از سی سال هویت خود را مخفی نگه داشته بود و در این مدت تنها وودوارد، برنشتاین و «بردلی» یکی از سر دبیران واشنگتن پست او را می‌شناختند. در آن زمان گمانه زنی‌های زیادی در مورد شناخت هویت فرد یاد شده انجام می‌گرفت، از آن جمله پاتریک گری رئیس پلیس، هنری گیسنجر و حتی جورج بوش پدر که نماینده آمریکا در سازمان ملل بود. ته حلق مرموزترین فرد در ایالات متحده لقب گرفته بود، اما مارک فلت با معرفی خود آخرین صفحه پرونده واتر گیت با نام خود به پایان رساند. امروزه هر چند نام واژۀ واتر گیت باقی مانده و به صورت کلیشه‌ای ژورنالیستی درآمده، امّا تقریباً هر رسوایی سیاسی را بویژه اگر با دزدی مدارک و استراق سمع همراه باشد با پسوند «گیت» می‌آرایند.


  مارک فلت» معاون پلیس امنیت داخلی آمریکا (اف.بی.آی) در زمان حکومت نیکسون که اینک (سال ۲۰۰۵) ۹۱ ساله و در سانتا رزا (کالیفرنیا) زندگی می کند چند روز پیش مشاور قضایی خود را فراخوانده و از اوو خواسته بود که به مجله «ونیتی فر» بنویسد که وی قضیه واترگیت را به «باب وودوارد» خبرنگار واشنگتن پست گفته بود و از او خواسته بود که محرمانه بماند.
  سه سال قبل ازمرگ
  سه شنبه (۳۱ مه ۲۰۰۵)۱۰ خرداد ۱۳۸۴ در پی انتشار مجله، رسانه ها به محل سکونت «مارک فلت» رفتند و او  مطلب منتشره در مجله را تایید کرد.
  چگونگی شنود

  ماجرای واتر گیت طبق گزارشهای منتشره، از این قرار بود که تنی چند از همکاران و دستیاران ریچاد نیکسون که برای تجدید انتخاب او در انتخابات نوامبر ۱۹۷۲ تلاش می کردند درصدد به سرقت برنامه های تبلیغاتی و فهرست کمکهای مالی از ستاد مک گاورن نامزد حزب دمکرات که در ساختمان «واتر گیت» در شهر واشنگتن استقرار داشت بر می آیند و پس از آن، هنگامی که در نخستین ساعات بامداد ۱۷ ژوئن آن سال وارد ساختمان می شوند که دستگاه استراق سمع و دوربین مخفی کاربگذارند دستگیر می شوند و از جیب آنان که پنج تن (چهار نفرشان ساکن شهر میامی فلوریدا) بودند شماره های تلفن دو تن از همکاران نیکسون در کاخ سفید و مقداری اسکناس های صد دولاری و … به دست می آید و یکی از آنها قبلا برای سازمان «سی.آی.ا» کار می کرده و حقوق می گرفته 
  این رویداد به اطلاع «باب وودوارد» افسر سابق نیروی دریایی که به تازگی در واشنگتن پست خبرنگار شده بود می رسد و با تایید برنستاین و بردلی دبیر و سردبیر وقت این روزنامه انتشار می یابد.
  در پی افشاگری واشنگتن پست و جنجال متعاقب آن، جمعی از همکاران نیکسون کناره گیری و ۴۰ نفر از اعضای ستاد انتخاباتی او دستگیر و محاکمه می شوند ولی خود او می گوید که شخصا از ماجرا بی خبر بوده و وارد جزئیات کار ستاد انتخاباتی اش نمی شده است. بعدا گم شدن نوارهای ضبط صوت کاخ سفید و انتشار مطالب دیگر، کنگره آمریکا را برآن داشت که نیکسون را محاکمه پارلمانی (ایمپیچمنت) کند که وی در آستانه محاکمه، در اوت ۱۹۷۴ کناره گیری کرد و جرالد فورد جانشینش وی را بخشید و از مجازات رهانید.
  همه مردان پرزیدنت

  درباره ماجرای واترگیت چند کتاب تالیف و یک فیلم سینمایی (تحت عنوان همه مردان پرزیدنت) ساخته شده ولی نام افشاگر اصلی قضیه تا ۳۱ مه ۲۰۰۵ برای مردم روشن نبود.
  شخص نیکسون همان زمان حدس زده بود که افشاگری کار چه مقامی بوده است. شبکه ان.بی.سی. سه شنبه شب (۳۱ مه ۲۰۰۵) ضمن انتشار مشروح خبر، فیلم مذاکره نیکسون با مشاورانش را که توسط دوربین کاخ سفید (نصب شده در اطاقها) گرفته شده و ضمیمه اسناد مربوط بوده است پخش کرد. طبق این فیلم، نیکسون به مشاورانش گفته بود: این افشاگری زیر سر «مارک فلت» است. یکی از مشاوران گفته بود که «مارک فلت» یهودی است. نیکسون با خشم رو به او کرده و گفته بود که چرا یک یهودی را معاون اف.بی.آی کرده اید و ….
  به نوشته «باب وود وارد»، آشنایی وی با «فلت» اتفاقی و در زمانی بوده که او به عنوان افسر نیروی دریایی میان ستاد نیروی دریایی و کاخ سفید رفت و آمد داشته و پس از خبرنگار شدن به تماس با او ادامه داده و به دوستی و اعتماد فی مابین انجامیده است. «فلت» که در سال ۱۹۷۲ مرد شماره ۲ اف بی آی بود انتظار داشت که پس از درگذشت هوور که در ماه مه آن سال فوت شد به ریاست آن سازمان منصوب شود که نیکسون فرد دیگری از دوستداران خود را منصوب کرد که باعث دلخوری «فلت» شد. ادامه آشنایی فلت و وودوارد که به دوستی و اعتماد انجامیده بود احتمالا سبب شده بود که فلت قضیه واترگیت را به او بگوید و نیکسون سقوط کند. قبلا ( در ماه مه ۱۹۷۲) تلاشی صورت گرفته بود که درجریان تیراندازی به جورج والاس (نامزد انتخابات) پای نیکسون به میان کشیده شود.
  «فلت» که از دوران جنگ جهانی دوم کار ضد جاسوسی می کرد یک بار هم متهم به باز کردن بدون مجوز خانه های مردم و ورود به آنها شده بود و محکومیت یافته بود که رونالد ریگان رئیس جمهوری پیشین او را بخشیده و از مجازات رهانیده بود.
  ذروبین های مخفی "شنود"چگونه لورفت؟

  واترگیت پرونده ای است در مورد لو رفتن اخبار و اطلاعات که دو سال در دوران جنگ سرد به طول انجامید و با اندکی ابهام به پایان رسید. داستان در ۱۷ ژوئن ۱۹۷۲ آغاز می شود. در شهر واشنگتن هتل بزرگیی به نام هتل واترگیت قرار دارد که در آن سال حزب دموکرات در طبقه ششم آن ستاد انتخاباتی خود را مستقر کردهه بود. «ویلز» نگهبان سیاه پوست و جوان هتل وقتی در نیمه شب از پارکینگ عبور می کرد متوجه شد که دستگیره در بین پارکینگ و راه پله ها را با یک تکه نوارچسب به دیوار چسبانده اند.

  ویلز نوار چسب را کند و در را بست. موضوع مهمی نبود و احتمال می داد که نظافتچی ها در را باز گذاشته اند تا راحت تر رفت و آمد کنند. ولی دفعه دومی که به همان محل برگشت متوجه شد که در باز هم به شیوه قبلی باز نگه داشته شده است. ویلز ظاهرا جوانی ساده دل ولی وظیفه شناس بود. او به پلیس خبر داد که مورد مشکوکی در هتل دیده است و نمی دانست که اولین نام در صفحه اول پرونده بزرگ تاریخ ایالات متحده خواهد شد.

  میکروفن"شنود"درستادانتخابات دمکرات ها

  پلیس ها به محض دیدن چسب، آسانسور را خاموش و مسیرهای خروجی ساختمان را مسدود کردند و طبقه طبقه آرام بالا رفتند تا همه جا را بازرسی کنند. تا طبقه پنجم این هتل یازده طبقه خبری نبود ولی در طبقه ششم اثر دیلم روی در شکسته ستاد انتخاباتی حزب دموکرات نشان می داد که موضوع واقعا جدی است. پلیس ها وارد دفتر تاریک شدند و ناگهان یک سایه در بین قفسه ها حرکت کرد. یک نفر فریاد زد «ایست» و دیگری چراغ را روشن کرد.

  پنج جاسوس هتل واترگیت

  پنج مرد با ظاهری کاملا رسمی و دستکش در ستاد مخفی شده بودند که همگی به جرم ورود غیرمجاز بازداشت شدند.

  ظاهر موضوع یک دزدی معمولی بود و امکان داشت تا آخر هم یک دزدی بماند.تنها دو نکته متفاوت با اغلب دزدی ها توجه پلیس را جلب کرد، اول این که تعدادی سیم و میکروفن مخفی کشف شد که بعضی جاسازی شده و بعضی دیگر در حال تعویض بودند و دوم اینکه شماره تلفنی مربوط به کاخ سفید در جیب یکی از سارقان پیدا شد. برنارد پارکر، ویژلیوگونزالز، اوژنیو مارتینز، جیمز مک کورد و فرانک آستورگیس به عنوان پنج جاسوس هتل واترگیت شناخته شدند.

  شماره تلفن پیدا شده متعلق به هانت کارمند اطلاعاتی کاخ سفید بود و مک کورد از سیا بازنشسته شده بود.

  سخنگوی رئیس جمهور اولین دروغ را اینجا گفت و موضوع را به صورت یک دزدی جزیی توضیح داد. دادستان پرونده متوجه شد که بازنشسته سیا از کمیته انتخاباتی نیکسون که می خواست برای بار دوم از طرف جمهوریخواهان انتخاب شود پول گرفته است. ولی اطلاعات و تحقیقات توسط یک روزنامه نگار به نام «باب وودوارد» و همکارانش «کارل برنشتاین» و از طریق روزنامه واشینگتن پست منتشر می شد. این دو نفر توانستند به مدت طولانی واترگیت را روی تیتر نگه دارند ولی باز هم حجم شایعه بیشتر از مدارک بود تا اینکه یک ناشناس با وودوارد تماس گرفت یا به قولی وودوارد یک منبع اطلاعاتی پیدا کرد که اطلاعات بسیار ارزشمندی را اندک اندک به او می رساند.

  رمز"لوله کش ها"

  پرونده واترگیت دو سال در جریان بود و پیچ وخم های زیادی پیدا کرد. ولی به نظر می آید یک اداره معطوف به حقیقت یابی از پیگیری آن حمایت می کرد. در دوران رقابت دو حزب دموکرات و جمهوریخواه، جمهوریخواهان که کاخ سفید را در دست داشتند با امکانات دولتی از دموکرات ها جاسوسی می کردند. دموکرات ها نیز با عواملی که در کاخ سفید داشتند اطلاعات درونی دولت را به دست می آوردند. در مقابل آنها یک گروه محرمانه برای مبارزه با نشست اطلاعات در کاخ سفید شکل گرفته بود که با نام رمز «لوله کش ها» شناخته می شدند. یکی از عملیات های این گروه حمله به دفتر روانکاو وزارت جنگ آمریکا بود.

  ستاد انتخاباتی نیکسون هم تیم های جاسوسی در اختیار داشت تا فعالیت های گروه های ضدجنگ مخالف سیاست های روز جمهوریخواهان را کنترل کند. این ستاد در روند جلسات دادگاه نیز نفوذ کرده بود. وقتی پنج متهم هتل واترگیت به دادگاه رفتند مجازات جریمه برای آنها پیش بینی می شد. ستاد انتخاباتی به آنها پیشنهاد داد در مقابل سکوت در دادگاه تمام جریمه ها را بپردازد. ولی قاضی که با خبر شده بود هر پنج نفر را به ۳۳ سال زندان محکوم کرد. یکی از متهمان در مقابل تخفیف در مجازات ماجرای پرداخت جریمه را افشا کرد. در کنگره یک کمیسیون برای تحقیق در مورد واترگیت تشکیل شد. کارکنان کاخ سفید به کمیسیون احضار شدند و با انتصاب یک دادستان جدید که اختیارات تام داشت شهادت گرفتن شروع شد. یکی از همین شهادت ها ماجرای جدیدی را آغاز کرد که نه به ستاد انتخاباتی بلکه به شخص نیکسون بر می گشت. یکی از مسئولان کاخ سفید در بین صحبت های خود به ضبط صوتی اشاره کرد که تمام گفت وگوهای اتاق ریاست جمهوری را ضبط می کند و در اختیار رئیس جمهور قرار می دهد. تمام عوامل تحقیق به دنبال کشف این نوارها رفتند و همه آنها در جریان معامله ها و تحت فشار قرار گرفتن های مختلف از کار برکنار شدند ولی نیکسون به دام افتاده بود. او دائما می گفت که تقلب نکرده و از چیزی خبر ندارد. شایعه شده بود که در یکی از نوارها نیکسون به فرد مقابلش می گوید باید از طریق سیا به اف بی آی اخطار کنیم که تحقیقات را به بهانه در خطر افتادن امنیت ملی متوقف کند.

  نوارهای شنود

  نیکسون حاضر نبود نوارها را به بازپرس بدهد و وقتی که نوارها تحویل گرفته شد هجده دقیقه و نیم از یکی از مکالمه ها پاک شده بود. منشی رئیس جمهور مسئولیت آن را به گردن گرفت و گفت در هنگام جواب دادن به تلفن به اشتباه پدال ضبط را فشار داده و نوار پاک شده است. خبرنگاران با توجه به محل قرار گرفتن تلفن و ضبط صحنه را بازسازی کردند. تصویر بازسازی این صحنه تصادفی در روزنامه ها چاپ شد که نشان می داد نه تنها این کار تصادفی نیست بلکه برای منشی پنجاه ساله نیکسون غیرممکن است. چون گوشی تلفن و ضبط فاصله زیادی از هم داشتند. بررسی های بیشتر نشان داد که کلید پاک کردن نه یک بار بلکه ۹ بار فشرده شده است. کم کم تمام نزدیکان نیکسون و تعدادی از دارودسته جمهوریخواه به جرم شهادت دروغ و کتمان حقیقت محکوم شدند. در این موقع نوار دیگری پیدا شد که در آن نیکسون و مخاطبش درباره روش منحرف کردن تحقیقات قضایی نقشه می کشیدند. کار نیکسون ساخته بود. در آگوست ۱۹۷۴ ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در عین اصرار بر بی خبری از همه چیز و دست نداشتن در هیچ ماجرای جاسوسی استعفا داد و جرالد فورد معاون او جانشینش شد. یک ماه بعد فورد با استفاده از اختیار عفو عمومی نیکسون را از تعقیب قضایی مصون کرد.

  «ته حلق»چیست؟کیست

  وودوارد و برنشتاین با یک مقام اجرایی عالی رتبه در دولت تماس داشتند که از او با نام «ته حلق» اسم می بردند. تمامی داستان این دو نفر یادداشت هایشان، نوشته های واشینگتن پست، سرنخ هایی که از ته حلق می گرفتند و دیگراسامی و اطلاعات پرونده واترگیت در کتاب «همه مردان رئیس جمهور» چاپ شده است که یکی از مهمترین ماجراهای تاریخ روزنامه نگاری جهان است. دو سال بعد آلن پاکولا از روی کتابی که این دو نوشته بودند فیلمی با همین نام ساخت که برنده چهار جایزه اسکار شد. رابرت ردفورد و داستین هافمن نقش برنشتاین و وودوارد را در این فیلم بازی می کردند.

  سال ۲۰۰۵ یک کارمند بازنشسته پلیس برای وکیلی که با او دوست بود تعریف کرد که «ته حلق» است. «مارک فلت» معاون رئیس اف بی آی بیش از سی سال هویت خود را مخفی نگه داشته بود و در این مدت تنها وودوارد، برنشتاین و «بردلی» یکی از سردبیران واشینگتن پست او را می شناختند.

  در آن زمان گمانه زنی ها اشخاص زیادی را به عنوان ته حلق شناخته بود، از آن جمله پاتریک گری رئیس پلیس، هنری کیسینجر و حتی جورج بوش پدر که نماینده آمریکا در سازمان ملل بودته حلق مرموزترین فرد در ایالات متحده لقب گرفته بود.

  جاسوسی گروه های سیاسی در آمریکا، اروپا و کشورهای دیگر بسیار اتفاق می افتد و پرونده های آن با اعمال نفوذ منحرف شده و یا بایگانی می شوند. در پرونده واترگیت اطلاع رسانی روزنامه واشینگتن پست، رقابت سیاسی احزاب و عملکرد دستگاه قضایی باعث شد تا این پرونده تا رسیدن به نتیجه از جریان نایستد. پسوند «گیت» که به انتهای اسامی رسوایی های سیاسی در جهان وصل می شود و آنها را با یکدیگر هم قافیه می کند از روی پرونده مشهور واترگیت برداشته شده است.

  ***

  چهاردهه قبل،در ۹ آگوست ۱۹۷۴ ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رییس جمهور آمریکا، به دنبال رسوایی واترگیت از سمت خود استعفا و جای خود را به جرالد فورد معاونش داد.
   
  ریچارد نیکسون در سال ۱۹۴۲ به نیروی دریایی پیوست و تا پایان جنگ جهانی دوم در نقاط مختلف خدمت کرد و در سال ۱۹۴۶ از کالیفرنیا به سمت نماینده کنگره برگزیده شد. او در ۱۹۵۰ وارد سنای امریکا و در سال ۱۹۵۳ معاون دوایت آیزنهاور رئیس‌جمهور آمریکا شد.
   
  وی گرچه در انتخابات سال ۱۹۶۰ از جان اف. کندی شکست خورد ولی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۹۶۸ دوباره از سوی حزب جمهوریخواه کاندیدا شد و به کاخ سفید راه یافت.
   
  وی در انتخابات سال ۱۹۷۲ نیز برای دومین بار به ریاست جمهوری امریکا برگزیده شد ولی افشای اقدامات غیرقانونی در جریان انتخابات و نصب دستگاههای استراق سمع در محل کنوانسیون حزب دمکرات در ساختمان واترگیت که به ” رسوایی واترگیت" معروف شد او وادار به استعفا کرد. سی و هفتیمن رئیس جمهور امریکا در چنین روزی کاخ سفید را در میانه دوران ریاست جمهوری ترک کرد.
   
   
  نطق تلوزیونی نیکسون درباره رسوایی واترگیت؛ او گرچه این رسوایی را پذیرفت اما تاکید کرد در این ماجرا بی گناه بوده است. ۸ آگوست
   
   
  نطق تلوزیونی نیکسون یک روز پیش از ترک کاخ سفید؛ نیکسون در نطق خود ادعا کرد از واترگیت اطلاع قبلی نداشته و در کوشش‌هایی که برای سرپوش گذاشتن به این رسوایی صورت گرفت شرکت نکرده است. ۸ آگوست
   
   
  فریم هایی از چهره رئیس جمهور امریکا در مهمترین نطق تلوزیونی خود. ۸ آگوست
   
   
  نامه استعفای ریچارد نیکسون از ریاست جمهوری امریکا. ۹ آگوست
   
   
  جرالد فورد رئیس جمهور امریکا در جلسه کمیته قضائی بر اساس اختیارات خود نیکسون را مورد عفو قرار داد. آگوست ۱۹۷۴
   
   
  پرزیدنت فورد در جلسه کمیته قضائی برای بررسی پرونده نیکسون
   
   
  پرزیدنت فورد در جلسه کمیته قضائی برای بررسی پرونده نیکسون
   
   
  سخنرانی خداحافظی نیکسون در کاخ سفید. ۹آگوست ۱۹۷۴
   
   
  سخنرانی خداحافظی نیکسون در کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  نیکسون در آخرین لحظات حضور در کاخ سفید و در کنار خانواده، کارکنان و مقامات دولت. ۹ آگوست
   
   
  بازتاب استعفای نیکسون در مطبوعات امریکا. ۹ آگوست
   
   
   
  بازتاب استعفای نیکسون در مطبوعات امریکا
   
   
  تجمع طرفداران نیکسون در محوطه بیرونی کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  تجمع طرفداران نیکسون در محوطه بیرونی کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  تجمع طرفداران نیکسون در محوطه بیرونی کاخ سفید. ۹ آوست
   
   
  بدرقه نیکسون و همسرش توسط رئیس جمهور جدید امریکا، جرالد فورد و همسرش. ۹ آگوست
   
   
  بدقه رئیس جمهور مستعفی و همسرش از کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  بدرقه رئیس جمهور مستعفی از کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  نیکسون در مراسم خداحافظی از کاخ سفید برای حاضران دست تکان می دهد. ۹ آگوست
   
   
  نیکسون در مراسم بدرقه رسمی از کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  جرالد فورد و همسر و فرزندانش در مراسم بدرقه رسمی نیکسون. ۹ آگوست
   
   
  پایان مراسم بدرقه رسمی نیکسون در کاخ سفید. ۹ آگوست
   
   
  سوگند جرالد فورد به عنوان رئیس جمهوری جدید امریکا. ۹ آگوست
  منابع:فرارو،عصرایران ،شرق
  pirastefar

   


  •   کد خبر : 5837
  • تعداد دفعات بازدید : 270 
  • نویسنده : 3
  • تعداد کلمات : 3658 کلمه  
  نظرات کاربران
 • تازه ترین اخبار
  هفت آیه شفابخش قرآن جهت شفای بیماری ها
  شکایت شورای امنیت ملی از علی مطهری در مجلس چه بود؟
  بخشدار جلگه رخ شهرستان تربت حیدریه منصوب شد
  اعلام آمادگی جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی برای باز سازی مناطق زلزله زده غرب کشور
  آیت الله مجتهدی : به یهودِ امت من سلام نکنید
  معنای پاداش دنیویِ ایستادگی و استقامت است +تصاور
  انتقاد به کیفیت پایین مسکن مهر سر پل ذهاب بود نه به مسکن مهر کل کشور/کمک‌های مردمی را تقدیس می کنیم
  پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم
  محل های دریافت و جذب کمک های مردمی از سوی فعالان دانشجویی مشهد
  جواد آرین منش: ادامه کار استاندار به مصلحت نزدیکتر است
  امام خامنه ای از مناطق زلزله زده کرمانشاه بازدید کردند +تصاویر
  موقوفه مهدي خان غزنوي، قديمي ترين موقوفه استان خراسان بزرگ
  حراج انگشتر رهبرانقلاب برای کمک به زلزله‌زدگان
  تصاویر احمدی نژاد در بست نشینی حواریون عبدالعظیم حسنی(ع)
  اعلام آمادگی اصناف و هیات های مردمی مشهدی برای کمک به هموطنان زلزله زده کرمانشاه
  تصویر بست نشینی حمید بقایی، علی اکبر جوانفکربا زنبیل
  نگاهی به بست نشینی درایران
  ابراز همدری دانشگاه‌های مشهد با زلزله زدگان غرب کشور
  تصاویر زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان به روستاهای استان کرمانشاه
  تخریب 100 درصدی 16 هزار واحد مسکونی/برآورد خسارت 2600 میلیارد تومانی زلزله
  امداد رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد
  یاری رسانی دانشجویان به روستاهای زلزله زده سرپل ذهاب و قصر شیرین
  پیام تسلیت استاندار خراسان رضوی به مناسبت وقوع زلزله در استان کرمانشاه
  تصاویر تکان دهنده از زلزله در کرمانشاه، قصرشیرین، سرپل ذهاب
  امیر شهلا : پايگاه هاي كم تعداد اهداء خون در شهر مشهدمقدس، جوابگوي سيل گسترده شهروندان نیست
  نیک کردار :تاکنون 1700 نفر از زیرآوارها بیرون کشیده شده اند
  اسامی مصدومین زلزله بستری در بیمارستان قصرشیرین
  ۳ روز عزای عمومی در کرمانشاه اعلام شد/ 95 بار کرمانشاه لرزید /برق سرپل ذهاب قطع است/بیش از 200 نفر کشته
  رییس جمهوری دستورات لازم برای امدادرسانی به مردم مناطق زلزله زده غرب کشور صادر کرد
  رهبر انقلاب: همه دستگاه‌ها با سرعت و همه توان به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند
  نحوه پرداخت وجوه سپرده‌ گذاران فرشتگان چگونه است؟
  دکتر دلاور : از ابقای استاندار خراسان رضوی حمایت کنیم
  بیانات امام خامنه ی در جمع هیئت‌های دانشجویی در روز اربعین حسینی + تصاویر
  پروژه راه آهن قزوین - رشت در آغاز سال ۹۷ افتتاح می شود
  می خواهیم نفس بکشیم !
  دکترنوبخت: با اقدامات خلاف منافع ملی رسانه‌ها برخورد می شود /هیچ چیز برای ما مهمتر از منافع ملی نیست.
  بازي رسانه اي بر سر تعيين تكليف استاندار خراسان رضوي
  عارف:یکی از مهمترین چالش­‌های اجتماعی و اقتصادی ما در کشور اشتغال دانش‌­آموختگان است
  روز 13 آبان تاریخ 3 واقعه بزرگ در ایران
  رفت و آمد و معاشرت علمای اعلام با ظالمین و سلاطین جور چه حکمی دارد؟
  کوتاه‌آمدن امریکا را گستاخ می‌کند
  16 آذر ماه آخرین مهلت ثبت نام بیست و سومین مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد
  صبحانه های خوشمزه و مقوی برای کودکان بد غذا
  دوستی : «گشایشی از سوی شورای امنیت ملی درخصوص بحث حصر در حال وقوع است.»
  ضرورت پیوند اولیاء و مربیان
  رهبر معظم انقلاب حسین فدائی را به‌عنوان مسئول دفتر بازرسی رهبری منصوب کردند+حکم
  سید سلمان سامانی : محسن مهر علیزاده به عنوان استاندار اصفهان تعیین شد
  لزوم اتصال دانشگاه­ها به بخش تولید، کار و بازار
  دکتر زهرا اربابي به سمت معاون توسعه منابع انساني و هماهنگي استان­ها سازمان برنامه و بودجه كشورشد
  دکتر محمدباقرنوبخت از مترو مشهد بازدید کرد/تصاویر